Sosyal Medya Dolandırıcılığı/3

Sosyal Medya Dolandırıcılığı/3

Photo by Rami Al-zayat on Unsplash

Sosyal mühendislik saldırısı yöntemleri arasında son olarak sosyal medya dolandırıcılığı konusunu ele alıyoruz…

Facebook, Instagram, LinkedIn ve Twitter gibi sıklıkla kullanılan sosyal medya platformlarının araç olarak kullanıldığı bu saldırı türü, bireyselliğin ve sanal gerçekliklerin artmasına paralel olarak sosyal mühendisler tarafından tercih edilen dolandırıcılık yöntemlerinde ön sıralara geçmiştir.

Aralarında en eski olan Facebook’un 2004 yılında ortaya çıktığını düşünürsek, bundan daha 15–20 yıl önce adı sanı olmayan bu platformlar hayatımızın vazgeçilmezleri arasında sağlam bir şekilde yerini almışlardır. İnternete erişimi konusundaki kolaylıkların artması ve akıllı telefonların giderek daha da akıllanması neticesinde, gündüz elimizde gece ise başucumuzda duran akıllı (!) telefonlarımızla neredeyse günün 24 saatinde sanal dünyanın içerisindeyiz.

Gerçekten de bu derece bağımlı mıyız bu sanal ortamlara?

Cevap maalesef evet. Ülkemiz sosyal medya kullanımı bağlamında dünya üzerinde hatırı sayılır bir konuma sahip. Örneğin, Ocak 2020 verilerine göre, 37 milyon kullanıcıyla Facebook’ta dünya onuncusu, 38 milyon kullanıcı ile Twitter’da altıncı, LinkedIn’de on beşinci ve Instagram’da altıncı sıradayız[1]. Sosyal medya platformlarına olan bu derece bağımlılığımızı daha iyi görebilmek adına sahiplerinin ortaya koydukları inanılmaz çabaları ve bu konudaki etik sorunları anlatan “Sosyal İkilem (The Social Dilemma)” (https://www.imdb.com/title/tt11464826/) isimli belgesel tarzındaki filmi izlemenizi tavsiye ediyoruz.


Kredi Kartı Aidat İadesi Sahtekarlığı

Kredi Kartı Aidat İadesi Sahtekarlığı

Photo by CardMapr.nl on Unsplash

Ve daha neler neler…. Hayal gücünüzü kullanarak senaryoları artırabilirsiniz.

Photo by Karsten Winegeart on Unsplash

Bu gönderiyi paylaş