Gazi Üniversitesinde Adli Bilişim Anabilim Dalı Kuruldu!

Gazi Üniversitesinde Adli Bilişim Anabilim Dalı Kuruldu!

Yüksek Öğretim Genel Kurulunun 06.06.2013 tarihli toplantısında alınan karar doğrultusunda Bilişim Enstitüsü bünyesinde Adli Bilişim Anabilim Dalı kurulmuş, Tezli Yüksek Lisans, Uzaktan Eğitim Tezsiz Yüksek Lisans ve Doktora eğitimine izin verilmiştir.

Bilgi ve iletişim teknolojilerinin büyük bir hızla ilerlediği günümüzde bilişim suçları da buna bağlı olarak büyük artış göstermektedir. Bilgiyi otomatik işleme tabii tutan veya verilerin üretilmesi, saklanması, değerlendirilmesi ve yaygınlaştırılmasını sağlayan bir sistemde, gayri yasal, gayri ahlaki veya yetki dışı gerçekleştirilen her türlü davranış Bilişim Suçlarına girmektedir.

Bilişim suçlarının işlenmesinde kullanılan elektronik ortamlardan elde edilen bulguların, çeşitli teknik donanım ve yazılımlar kullanılarak hukuki delillere dönüştürülmesi sürecinde bilirkişi olarak görev yapacak üstün nitelikli kişiler yetiştirmek amacıyla enstitümüz bünyesinde Adli Bilişim Anabilim Dalı açılmıştır.

  • 2013-2014 eğitim-öğretim güz döneminde Tezli Yüksek Lisans ve Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans Programına öğrenci alımına başlanacaktır.
  • Doktora programına 2014-2015 güz dönemi başlanacaktır.
  • Programlara ilk aşamada Hukuk Fakültesi, Polis Akademisi, Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunları başvurabilecektir.
  • Başvuru şartları, yakında duyurulacak olan yeni Gazi Üniversitesi Lisansüstü Öğretim Yönetmeliğine göre açıklanacaktır. 

       Ayrıntılı bilgi için tıklayınız

 

Bu gönderiyi paylaş