Blog

EnCase Versiyon 6. Kurulumu

EnCase programının Windows sümünün kurulum işlemi CD-ROM’un otomatik başlatma arayüzünden başlatılabilir. CD-ROM üzerindeki sürüm güncel sürüm değilse, Guidance şirketinin İnternet sitesinden en son sürümün indirilmesi tavsiye  edilir. Kurulum dosyasının adı “Update” olmasına rmen, eski sürümün kurulu olması şart değildir.

 

     

Encase kurulumu

Satın alınan yazılım ile birlikte verilen lisans donanımının (dongle) üretici firma internet sitesine kayıt edilmesi durumunda, kayıt sırasında verilen e-posta adresine satın alınan lisans güncelleme süresi içerisinde çıkan yeni sürümlerin indirilebileceği link dosyası firma tarafından gönderilmektedir. 

Yazılımın kurulum işleminin tamamlanmasından sonra yazılıma ilave olarak satın alınan modüllerin aktif olabilmesi için program ile birlikte gönderilen “PLSP1.cert” isimli dosya, yazılımın otomatik olarak kurulduğu “C/Program Files/EnCase6/Certs” dosya dizini içerisine kopyalanmalıdır. Aksi halde ek modüller kullanılamamaktadır.

Dongle sürücüsü

Her iki seçeneğe (USB ve paralel port) ait Dongle sürücüleri de programla birlikte verilen CD-ROM üzerinde bulunmakta ve bunlara otomatik başlatma menüsünden ulılabilmektedir. Eğer CD-ROM yanınızda değilse, sürücü dosyası Guidance İnternet sitesindeki kaıdan yükleme sayfasında bulunabilir.

EnCase programı Dongledan önce kurulursa veya dongle bilgisayara takılmamış sa programın en üstteki bilgi satırında “EnCase Acquisition Edition” ibaresi gösterilir. Bu durumda program yalnızca imaj (Image) oluşturmak için kullanılabilir. Ancak, dongle kurulduktan sonra bu mesajın yerine “EnCase Forensic Edition” görünür. Bu ibarenin görünmesi EnCase programının artık kriminal teknik incelemeler için kullanılabileceğini gösterir.

EnCase adli veri inceleme programının Lisans (dongle) sürücüsünün “Windows 7” işletim sistemine kurulumu diğer işletim sürümlerine göre farklılık göstermektedir. Lisans (dongle) sürücüsü ile benzer sürücülerin Windows 7 işletim sistemi kurulum dosyaları içerisinde bulunmasından dolayı yazılımın lisans (dongle) sürücüsü DOS komut satırından kurulmalıdır.

Yardım (Help)

Program kurulumunda otomatik yüklenen yardım bölümü tam olarak programın kullanımı anlatmaktan uzak hazırlanmıştır. Programın etkin kullanımı için EnCase elkitabı basılı halde veya elektronik ortamda elde bulundurulmalıdır. Bu menü başlığı altında yalnız, kurulu yazılım hakkında bilgi içeren “About EnCase” seneği bulunmaktadır.

EnCase haknda (About EnCase)

Bu pencereden kurulu olan EnCase sürümü hakkında aşağıdaki bilgiler öğrenilebilmektedir.

§   Sürüm numarası ve kurma tarihi

§   Dongle kimlik numarası

§   Distribütör ve sipariş no.

§   Kurulu olan modüller (VFS, PDE, Fast Block, CD/DVD vs.)

      

EnCase hakkında sayfası

          Bulunduğu yer:  Help / About EnCase

 

Comment (1)

  • Avatar
    Ayşe cevap

    takip edilmesi gereken bir site!

    24 Mart 2019 , 16:13

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir