Blog

EnCase Adli Bilişim Yazılımı

 

 Guidance Software isimli firma tarafından üretilen EnCase adli bilişim yazılımı, dünyada güvenlik kuvvetleri ve özel firmalar tarafından özellikle adli veri inceleme faaliyetlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Gelişen teknoloji ile doğru orantılı olarak bilgisayar tabanlı cihazların çeşitliliği düşünüldüğünde, içerisinde veri barındıran cihazların herhangi bir adli araştırmaya konu olmaması imkânsızdır. Sayısal delil kapsamındaki bilgilerin kolaylıkla ele geçirilmeye ve değiştirilmeye imkân vermesi nedeniyle kanıt sayılabilecek şekilde mahkemeye uygun şekilde sunulması büyük önem taşır.

Üzerinde veri depolama imkânı bulunan her türlü elektronik cihazın bilgisayar olsun ya da olmasın sayısal delil ihtiva etme potansiyeline sahip olmasından dolayı bu cihazlardaki verilerin mahkemeye resmi kanıt olarak sunulabilmesi için özel tekniklerle analiz edilmesi gerekmektedir.

Ortaya çıkan adli veri inceleme ihtiyacını karşılamak amacıyla hazırlanmış ve dünya çapında yaygın bir kullanıma sahip olan EnCase adli veri inceleme yazılımı ile imaj (Image) oluşturulabilmekte, oluşturulan imaj ayrıntılı olarak incelenebilmekte ve raporlanabilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir